Poznajcie nasze Mazowsze

"Konkurs wiedzy o Mazowszu"  przygotowany przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Dyrektora Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

 

Celem tego przedsięwzięcia jest zainteresowanie uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych dziedzictwem i współczesnością Mazowsza oraz wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej. Konkurs ma charakter interdyscyplinarny i dotyczy szerokiej tematyki związanej z dziejami i dniem dzisiejszym województwa mazowieckiego. Jednym z elementów konkursu jest zrealizowanie projektu o Mazowszu.


Zrealizowany przez nas projekt oparty był na jednym ze scenariuszy zajęć, przygotowanych w ramach konkursu: „Lekcje o Mazowszu”.  Razem z uczniami wybraliśmy: „Z daleka od serca…” autorstwa p. Jadwigi Świderskiej, gdyż zawierał on szereg tematów, które nas zainteresowały, a przy okazji pomogły uczestnikom projektu przygotować się do pierwszego etapu konkursu.

Grupa projektowa, składająca się z 6 osób podzielona została na 3 podzespoły, z których każdy miał do zrealizowania po dwie stacje.

Patryk Różański oraz Julita Rutkowska przygotowali materiały na gazetkę ścienną i prezentację w programie Emaze, o mało znanych zabytkach Mazowsza.

https://www.emaze.com/@AOCRWLCFO/poznajcie-nasze-mazowsze


Drugim zadaniem tej pary, była  sztuka mazowiecka. I tym razem, uczniowie poradzili sobie świetnie. Nie tylko przygotowali zdjęcia wycinanek, ale także sami wykazali się niezwykłą zręcznością i precyzją, przygotowując wycinanki oraz palmę kurpiowską na gazetkę ścienną.

 


Katarzyna Pesta i Karolina Grabowska zajęły się prezentacją pięknego krajobrazu mazowieckiego oraz znanych postaci z naszego regionu, przygotowały zdjęcia i opisy na gazetkę oraz prezentację.


 

Mateusz Brudzyński i Aleksandra Dąbrowska zajęli się prezentacją strojów z różnych regionów Mazowsza, a także przygotowali krótkie dialogi z gwarą mazowiecką w postaci komiksów:

https://www.pixton.com/pl/from/comic/b4q332ye

https://www.pixton.com/pl/from/comic/o3qcvq4n


A oto nasz filmik promujący Mazowsze w programie Biteable:

https://youtu.be/Dn_RTlTpDGU

I efekt końcowy naszej pracy:

https://youtu.be/dDUK7oC4UzY


ZA ZREALIZOWANIE PROJEKTU GRUPA OTRZYMAŁA WYRÓŻNIENIE, KTÓRE  OSOBIŚCIE ODEBRAŁA W WARSZAWIE!!!

Tak o nas napisali:

https://konkursy.mscdn.pl/images/konkurs_wom2019/zwycieskie_projekty.pdf

Konkurs wiedzy o Mazowszu.